Památky v Peru

Lima

Hlavní město Peru je známé také jako město králů. Lima nám nabízí mnoho míst, která stojí za návštěvu. Ve městě se zachovalo mnoho budov, které vznikly v době španělské nadvlády. Proto je také od roku 1988 historické centrum města zapsáno na seznamu UNESCO. Můžeme zde najít náměstí Plaza de Armas, jež je obklopeno ze všech stran různými paláci jakými jsou městská radnice Cabildo, Arcibiskupský palác Tores Tagle s vyřezávanými dřevěnými balkony, katedrála, která byla po zemětřesení v roce 1746 znovu vybudována nebo prezidentský palác. Najdeme tu také nejstarší univerzitu v Latinské Americe z roku 1551. Obchodní střed Limy nese název Plaza Dos de Mayo, jeho tvar je kruhovitý. Ve čtvrtích Orantia, Magdalena, Mira Flores a San Isidro se nacházejí vily peruánské smetánky a velvyslanectví. Náměstí Plaza San Martín nese jméno zakladatele republiky Peru a je symbolem období první republiky.

 Machu Picchu

Machu Picchu jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města, které leží v peruánských Andách. Nachází se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba a to v nadmořské výšce 2430 m n. m. Přibližně 70 km severozápadně najdeme město Cuzco. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit vládce jihoamerické incké říše Pachacútec Yupanqui a to přibližně mezi lety 1460–1470. Vzhledem k tomu, že město nemělo administrativní, vojenskou, ani obchodní důležitost, není tedy jasné, proč Inkové město vlastně postavili. Dle názoru řady historiků to bylo proto, že chtěli být blíže svému božstvu – slunci, přičemž ve městě žily nejkrásnější ženy. Dokazuje to prý i nalezení 136 koster, které na místě našli američtí archeologové a jež převážně patřily ženám. V roce 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán je bývalá incká pevnost, která střežila město Cuzco. V době Inků bylo toto město jejich politickým i náboženským centrem. Také fungovalo dříve hlavním městem Peru, v 19. století ho však nahradila Lima.

Návštěva této zajímavé pevnosti jistě ohromí každého důmyslností a propracovaností vápencové stavby, jejíž největší vyřezávaný balvan váží 70 tun. Všechny stavební kameny pocházely z lomu ležícího tři kilometry od samotné pevnosti.

Dodnes si vědci lámou hlavy nad tím, jak mohli Inkové dopravit tolik materiálu po místních cestách, postavit je do takové výše a bez spojovacích prvků z nich udělat hradbu, která odolala i zubu času. Do dnešních dnů se zachovaly tři obrovské obranné klikaté hradby a několik základů různých staveb. O velikosti areálu svědčí i to, že poskytoval zázemí a úkryt pro 5 000 bojovníků.

Pisac

Město a jeho pozůstatky jsou považovány za jedny z nejlepších ukázek incké architektury. Udivují svým majestátem a mistrovsky zvládnutými stavebními technikami. Pisac byl postaven ve výšce 3 300 metrů nad mořem a nachází se zde velké množství teras, které byly využívány k zemědělským účelům. Stejně jako v jiných střediscích je zde velké množství budov, které mohly být použity jak k administrativním, tak vojenským účelům. Jednou z nejvýznamnějších zřícenin Pisacu je pevnost Intihuatana, která byla zasvěcena kultu Slunce.

 

 

Průvodce Peru

Zájezdy do Peru

Základní informace o Peru

Historie Peru

Příroda v Peru

Památky v Peru

Kultura v Peru

Kuchyně v Peru

Tipy na výlety v Peru

Ubytování v Peru

Kde, kam a jak v Peru

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Peru

Amazonas Amazonas Ancash Ancash Apurímac Apurímac Arequipa Arequipa Ayacucho Ayacucho Cajamarca Cajamarca Cusco Cusco Huancavelica Huancavelica Huánuco Huánuco Ica Ica Junín Junín La Libertad La Libertad Lambayeque Lambayeque Lima Lima Lima Lima Loreto Loreto Madre de Dios Madre de Dios Moquegua Moquegua Pasco Pasco Piura Piura Provincia Constitucional del Callao Provincia Constitucional del Callao Puno Puno San Martín San Martín Tacna Tacna Tumbes Tumbes Ucayali Ucayali
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde