Tipy na výlety v Peru

Titicaca

Jezero Titicaca se nachází v Centrálních Andách, konkrétně na Altiplanu, což je náhorní plošina And. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii.Pláž Titicaca Jde o největší jezero v Jižní Americe a zároveň největší vysokohorské jezero na světě. Prvenství drží jezero i v podobě nejvýše položeného jezera na Zemi, kde se provozuje komerční lodní doprava - leží v nadmořské výšce 3821 m. Jezero je 194 km dlouhé a maximálně 65 km široké. Průměrná hloubka je 140 až 180 m, maximální hloubka je 304 m. Do jezera přitéká více než 25 řek, největší z nich je Ramis. Teplota povrchové vody uprostřed jezera je stálá mezi 11 až 12 °C. U břehu teplota velmi kolísá a dokonce se v létě v noci zálivy a pobřežní části pokrývají ledem.

Nejvýznamnější město a přístav na břehu jezera je Puno, které leží v Peru a je spojené železnicí s přístavem Mollendo na břehu Tichého oceánu. V jezeře je také mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých najdeme pozůstatky kultury Inků. Jedním z těchto ostrovů je Isla del Sol – Ostrov slunce. Ten nabízí řadu historických památek. Jde například o dvoupatrový Inkův palác, kostel Iglesia de San Antonio nebo muzeum Marka Pampa. Dalším zajímavým ostrovem je ostrov Amantani, na kterém žeje kolem 800 kečuánských rodin v 6 vesničkách. Na jezeře se kromě ostrovů přírodních nachází také umělé ostrovy.

Andy

Tyto velehory se táhnou od severu k jihu přes celou Jižní Ameriku. Pohoří tvoří nejdelší soustavu vysokohorských hřebenů na světě. Andy jsou téměř 8000 km dlouhé a až 500 km široké a jejich průměrná nadmořská výška činí asi 4000 metrů. Nejvyšší horou je argentinská Aconcagua, 6 959 m. Andy nejsou tak vysoké, jako je pohoří Himaláje v Asii, ale jsou širší a více než dvakrát tak dlouhé.

Mezi další významné vrcholy patří např. Ojos del Salado (6 893 m, Chile), Huascarán (6 768 m, Peru), Nevado Sajama (6 542 m, Bolívie), Chimborazo (6 310, Ekvádor) nebo Cotopaxi (5 897 metrů, Ekvádor). Andy zasahují na území těchto států: Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

Národní park Huascarán 

Tento unikátní park byl založen 1. července 1975. Na seznam UNESCO byl tento park zařazen roku 1985. Na ploše 3 400 km2 najdete nejen nejvyšší Huascaranhoru v Peru (Huascarán 6768 m), ale také mnoho dalších hor mezi něž patří Alpamayo (5 947) a Pastoruri (5 240). Cílem parku je chránit a udržovat zdejší rozmanitou floru a faunu, archeologická naleziště, jezera a další klenoty tohoto místa. Naleznete zde 779 druhů květin a stromů. Potkat zde můžete divoké kočky, medvědy, vikuně a mnoho dalších zvířat. Mezi nejoblíbenější místa parku se řadí Chimancocha a Orconconcha a Pastoruri. Mnoho turistů zastává názor, že tento park je jedním z nejmystičtějších míst na Zemi.

Náhorní plošina Nazca

Nazca o rozloze asi 500 km² je dnes pouštní oblastí, ale je zřejmé, že v období přibližně 200 př. n. l. - 800 let n. l. byla zemědělsky intenzivně využívána, a to Indiány kultury Nazca. Naše znalosti této kultury jsou poměrně malé, protože se nedochovaly žádné písemné památky a samotný zánik této civilizace není zcela vyjasněn. Z dodnes ne zcela jasných důvodů vytvořili tito Indiáni na ploše více než 300 obrazců, většinou o rozměrech až několik desítek metrů a dlouhé rovné linie o délce až několika kilometrů. Na obrazcích jsou nejčastěji znázorněny nejčastěji zvířata, hmyz, ryby a ptáky.

Islas Ballestas

Kamenité ostůvky, které jsou od roku 1996 součástí Národní přírodní rezervace Paracas, jsou svět sám pro sebe. Ostrovy, jimž se také někdy říká malé Galapágy nebo Galapágy chudých, tvoří několik rozeklaných skal uprostřed oceánu. Jsou domovem tisíců mořských ptáků, lachtanů hřivnatých a lachtanů jihoamerických.

 

 

Průvodce Peru

Zájezdy do Peru

Základní informace o Peru

Historie Peru

Příroda v Peru

Památky v Peru

Kultura v Peru

Kuchyně v Peru

Tipy na výlety v Peru

Ubytování v Peru

Kde, kam a jak v Peru

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Peru

Amazonas Amazonas Ancash Ancash Apurímac Apurímac Arequipa Arequipa Ayacucho Ayacucho Cajamarca Cajamarca Cusco Cusco Huancavelica Huancavelica Huánuco Huánuco Ica Ica Junín Junín La Libertad La Libertad Lambayeque Lambayeque Lima Lima Lima Lima Loreto Loreto Madre de Dios Madre de Dios Moquegua Moquegua Pasco Pasco Piura Piura Provincia Constitucional del Callao Provincia Constitucional del Callao Puno Puno San Martín San Martín Tacna Tacna Tumbes Tumbes Ucayali Ucayali
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde